Phragmipedium caudatum

(Lindley) Rolfe 1896
Podrodzina: Cypripedioideae

 

Foto: © Wolfgang Wieser. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Phragmipedium caudatum

Synonim: Cypripedium caudatum.

Występowanie:

Od południowego Meksyku po Peru. Rośliny zwykle rosną na wysokościach 1500-2000 m, ale spotyka się je nawet na wysokości 2590 m. Na wielu stanowiskach rośliny zostały prawie zupełnie wyniszczone. Rosną na leśnych drzewach, w cieniu w humusowej glebie, albo na klifach skierowanych na północ i zachód (na południowej półkuli to one mają największe nasłonecznienie). Rośliny preferują obszary z wyciekającą wodą.  

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 38°C i -1°C.
Średnia wilgotność wynosi od 57% w zimie do 80% przez całe lato.
Opady od 5 mm w grudniu-styczniu do 163 mm w lipcu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 28,4/7,3°C w styczniu do 30,7/15,1°C w maju.
Okres kwitnienia: Od grudnia do lipca, z największym nasileniem w kwietniu.

Uwagi różne:

Niedawno znalezione rośliny rosły na wysokości 2800 m, co wskazuje, że średnie miesięczne temperatury można obniżyć nawet o 3°C. Okres kwitnienia podany w tabeli klimatycznej oparto na danych pochodzących z naturalnego siedliska, gdzie kwitnienie ma miejsce w okresie pory suchej. 

Uwagi dotyczące hybryd:

Liczba chromosomów wynosi 2n=28.

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Epifit, litofit lub roślina naziemna o sympodialnym typie wzrostu, osiągająca rozmiary 60-76 cm. 

Pseudobulwy:

Brak. Przyrosty wyrastają blisko siebie.

Liście:

5-7 na każdy przyrost. Liście mają 61-76 cm długości, są jaskrawozielone, skórzaste i ułożone w sztywny, wyprostowany wachlarz. Uprawiane w jasnym świetle nabierają żółto-zielonej barwy. 

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 40-60 cm długości. Pęd kwiatowy wyrasta ze środka wachlarza liściowego. 

Kwiaty:

3-6. Główna część kwiatu ma 10-15 cm długości, a kwiaty są największe w tym rodzaju. Żółte płatki okółka wewnętrznego zwisają, są skręcone, podobne do wstążek i mają czerwonawe żyłkowanie. Tuż po otwarciu kwiatu mają zaledwie 8-10 cm długości, po czym dalej rosną po 5 cm dziennie (od drugiego do siódmego dnia). Zanim dojrzeją, mogą urosnąć do 76 cm długości. Boczne płatki okółka zewnętrznego są wąskie, skręcone, żółte z zielonymi żyłkami, natomiast płatek grzbietowy jest pochylony nad warżką. Biała kieszeń jest zielona przy podstawie, purpurowo-brązowa na szczycie i ma różowe kropki. Bardzo trwałe kwiaty otwierają się równocześnie. 

Foto: © Wolfgang Wieser. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych wymaganiach cieplnych.

W lecie średnia temperatura dnia wynosi 28-31°C, nocy 14-15°C, co daje różnicę dobową 13-17°C. W czasie pochmurnego lata górne wartości średnich temperatur są niższe. Hodowcy podają, że w warunkach gorących nizinnych tropików te rośliny sprawiają trudności w uprawie. 

Światło:

24000-30000 luksów. Należy unikać bezpośredniego światła słonecznego. 

Podlewanie:

Należy zapewnić stałą, równomierną wilgotność podłoża. Choć schemat opadów to mokro/sucho, to jednak te rośliny często rosną na terenach z podsiąkającą wodą, co wskazuje, że wilgoć jest dostępna przez cały rok. 

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień lub co dwa tygodnie 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Biorąc pod uwagę, że te rośliny często rosną na terenach bogatych w składniki organiczne, zalecane jest stosowanie nawozu organicznego. 

Podłoże:

Konieczne jest podłoże szybko przesychające, ale zatrzymujące część wilgoci. Niektórzy stosują mieszaninę pociętego mchu torfowca i pociętych włókien paproci drzewiastej. Przesadzanie najlepiej przeprowadzać, gdy zaczynają rosnąć nowe korzenie. 

Wilgotność powietrza:

60-80% przez cały rok.  

Okres spoczynku:

Przez okres 3-4 miesięcy średnia temperatura dnia wynosi 29-30°C, a zimowej nocy 7-12°C, co daje wyjątkowo dużą amplitudę dobową wynoszącą 19-22°C. Podlewanie, wilgotność i nawożenie powinny być ograniczone, podczas gdy ilość światła można lekko zwiększyć, aby zasymulować wzrost liczby bezchmurnych dni.